شبنم شمع
قالب وبلاگ
نويسندگان
لینک های مفید

استفاده صحیح از اوقات فراغت

بیکاری، تنهایی، نداشتن تحرک و فعالیت، نداشتن سرگرمی هایی که توجه و علاقه نوجوان را به خود جلب کند، از عوامل ایجاد انحراف و بزهکاری در نوجوانان است. در این سنین نوجوانان از انرژی زیادی برخوردارند که باید به گونه یی سالم مصرف شود و در وجود آنها انباشته نشود. از این رو باید به تناسب امکانات خانواده تدابیری اندیشیده شود که نوجوان اوقات فراغت خود را بویژه در ایام تعطیل تابستان در راههای مفید و سالم مصرف کند. ورزش، کوهنوردی و سرگرمی های علمی در این دوران مفیدند.

تحقیقی که درباره عده یی از دانش آموزان بزهکار صورت گرفته است، نشان می دهد که بیش از نیمی از داشن آموزان به ورزش بی علاقه بوده اند. گسترش مراکز ورزشی و تشویق و ترغیب نوجوانان از سوی والدین برای شرکت در گروه های ورزشی سالم و کنترل شده، در این دوران بسیار مفید و ضروری است.

بعضی خانواده ها که از امکاناتی بیشتر برخورداند، می توانند لوازمی از قبیل کامپیوتر در اختیار فرزندان خود قرار دهند که هم اوقات فراغت آنها را پر کند و هم به آموزش آنها کمک کند.

آموختن تعمیر لوازم الکترونیکی، اشتغال به باغبانی، پرورش حیوانات خانگی در بعضی مناطق، کار و هنرهای دستی دیگر برای نوجوانان بسیار مفید است، همچنین مشارکت در فعالیت های اجتماعی و بویژه کارهای عام المنفعه و نیکوکارانه (همراه با کنترل) برای نوجوانان که روح ارزشگرای آنها را ارضا و پرورش می دهد، عادت دادن فرزندان به مطالعات سالم و سازنده از همان دوران کودکی بسیار مفید و ثمربخش است.

تقویت روحیه علمی و حماسی درسلامت روحی و اخلاقی نوجوانان بسیار موثر است. پدر و مادر باید در انتخاب کتاب نظارت داشته باشند تا فرزندانشان به دام کتابها و مجله های فاسد و گمراه کننده نیفتند اما درکنار مطالعه باید به فراگیری مهارتهای علمی نیز توجه کرد تا هم مطالعه برای فرد خسته کننده و ملال آور نباشد و هم استعدادهای او در زمینه های گوناگون رشد کند.

فراگیری این قبیل مهارتها برای زندگی آینده افراد بسیار مفید است. سرگرمی هایی که شعله های هوس و شهوت را در نوجوانان دامن می زند، بسیار مضر و خطرناک است.

این سرگرمی ها جو فکری و روحی آنها راآلوده می کند و زمینه را برای انحراف اخلاقی او فراهم می سازد؛ استفاده از موسیقی مبتذل و ترانه های محرک هم از این گونه است، بویژه نوجوانان زمینه بسیار آماده برای این نوع تحریکات دارند و گاهی کوچکترین عامل هیجانات شهوانی شدیدی در او ایجاد می کند. موسیقی نامناسب، کتابها و نشریات محرک به تخیل نوجوان دامن می زند و خیال و شهوت را درهم می آمیزد و آنها را از لحاظ روحی در شرایطی خطرناک قرار می دهد. جوامعی که این قبیل چیزها را دراختیار نوجوانان قرار می دهند، بیشترین مشکل را در ارتباط با نوجوانان دارند. گسترش خشونت، اعتیاد، بزهکاری، جنون های جنسی، تجاوز به کودکان و ... از رایج ترین نابسامانی ها درکشورهای غربی است.

برای جلوگیری از رواج این گونه سرگرمی های مخرب باید چه کرد؟ فقط منع که ممکن نیست. باید برنامه سالمی برای پر کردن اوقات فراغتت نوجوانان داشت. هرخانواده به تناسب امکانات خود باید اشتغالات و سرگرمی های مفید برای فرزندان و نوجوانان خود در نظر بگیرد تا هم از فساد ناشی از بیکاری و بطالت در امان باشند و هم مهارت ها و آموزشهای مفیدی را که به درد زندگی آینده آنها میخورد فراگیرند.

نکته دیگری را نیز در این زمینه باید مورد توجه قرار داد، پرخوری، زیاده روی در استفاده از غذاهای مقوی و پرانرژی، استفاده از غذاهای محرک، خواب و استراحت بیش از اندازه، برخورداری از رفاه زیاد (رفاه زده و راحت طلب بارآمدن) از جمله عواملی هستند که نیروهای اضافی را در بدن نوجوان انباشته می کنند و زمینه را برای تحریکات مداوم جنسی فراهم می سازد.

نتیجه آنکه داشتن زندگی پرتحرک و مثبت و هدفدار و پرهیز از تنهایی و بیکری و بطالت برای سلامت روانی و اخلاقی نوجوانان بسیار لازم و ضروری است.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه ۱٦ فروردین ۱۳۸٥ ] [ ٩:۱٩ ‎ب.ظ ] [ شبنم محمدی ]

درباره وبلاگ

فردای من و تو، به از این بار گران است/ ای دوست، فقط شبنم تو دل نگران است/ اینجانب شبنم محمدی متولد سوم تیر ماه یک هزار و سیصد و شصت و چهار خورشیدی ساعت هشت شب در شهر کرمان دیده به جهان گشودم.
موضوعات وب
 
آرشيو مطالب
صفحات دیگر
لینک های مفید
امکانات وب